Polska innowacja na globalną skalę

Ten rok okazał się rokiem rewolucji w dziedzinie technologii wiatrowych. Stworzono pierwszą na świecie elektrownię z wykorzystaniem pionowych siłowni wiatrowych Piskorza. Pierwsza taka elektrownia została otwarta w Kodniu we wrześniu tego roku, kolejne dwa projekty otrzymały pozwolenie na budowę 16 grudnia, a do końca 2015 roku planowane jest zakończenie budowy pięciu obiektów.

Polski wynalazek prześcignął najśmielsze oczekiwania i ma szansę stać się ogromnym sukcesem. Rozwój technologii w Polsce wspierany jest skuteczniej dzięki zaczerpniętemu od naszych zachodnich sąsiadów programu inwestycyjnego, który umożliwia korzystanie z wynalazku i inwestowanie w produkcję wiatrowej energii nie tylko przedsiębiorcom, ale też inwestorom indywidualnym, posiadającym kapitał minimalny wysokości 30 tysięcy złotych. Tyle wynosi najmniejszy wkład inwestycyjny w spółkę Energy Invest Group SA, zajmującą się budową i eksploatacją elektrowni.

Koszty budowy takiej elektrowni w porównaniu z tradycyjnymi wiatrakami są stosunkowo niskie. Dzięki modułowej budowie można dowolnie zwiększać i zmniejszać jej wysokość, co pozwala też na dostosowania wielkości elektrowni do potrzeb i możliwości finansowych budującego ją przedsiębiorstwa. Niezwykle istotne jest też to, że pionowe turbiny nie wytwarzają szkodliwych infradźwięków, dzięki czemu można je stawiać w dowolnej odległości od terenów zamieszkanych, a konstrukcja pozwala stawiać je nawet na dachach budynków.

Turbiny są niezwykle wydajne. Pracują w zakresie siły wiatru już poniżej 1 m/s, a znoszą naprężenia powstające przy wietrze do 200 km/h. Producent szacuje ich żywotność na 70 lat, Maciej Korecki, przewodniczący rady nadzorczej Energy Invest Group, deklaruje oficjalnie co najmniej 25-30 lat zysków z jednej inwestycji.

A zyski nie są małe. Szacowana średnia stopa zwrotu z inwestycji to 16-17% w skali roku przez cały okres eksploatacji, przy czym budowa turbiny trwa najwyżej rok. Dlatego chętnych na wykup udziałów nie brakuje. Maciej Korecki uważa, że rynek polski dojrzał do szybkiego rozwoju energii z wiatru i właśnie startuje w fazę bardzo intensywnego wzrostu.

 

Źródło: http://odnawialnezrodlaenergii.pl


Kalendarz

Kalendarium